AKTUALITET

Gati mocioni i mosbesimit/ Vuçiç ka publikuar një video me pothuajse të njëjtën deklaratë që ka thënë Millosheviçi

20:11 - 04.06.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç i sugjeroi opozitës, një ditë pas protestave të pesta masive, ku kërkohej edhe dorëheqja e tij nga posti i kreut të shtetit, të propozojë në parlament një referendum për besimin ndaj Presidentit të Republikës dhe përsëriti se pushteti nuk do të ndryshojë në rrugë.
Vuçiç u tha gazetarëve pas ceremonisë së shënimit të Ditës së Ministrisë së Brendshme dhe Ditës së Policisë se nëse opozita nuk ka vota të mjaftueshme, nisma do të mbështetet nga koalicioni qeverisës dhe më pas qytetarët do të vendosin në referendum.

E pesta në serinë e protestave “Serbia kundër dhunës”, e cila filloi pas dy të shtënave masive tragjike me 18 viktima në një shkollë dhe dy fshatra afër Beogradit, solli dhjetëra mijëra njerëz që kundërshtojnë nxitjen dhe promovimin e dhunës në jetën politike.

Të shtunën, protestuesit rrethuan zyrën e Presidentit të Serbisë në një procesion nëpër rrugët qendrore të qytetit dhe duke e konsideruar qeverinë përgjegjëse për rritjen dhe tolerancën e dhunës në shoqëri, i lanë atij mesazhe të shumta kritike dhe thirrje që ai të largohej.

Vuçiç ka reaguar tre herë

Pas protestës së së shtunës, Vuçiç ka reaguar tre herë në rrjetet sociale. Po atë mbrëmje, në një video-mesazh në Instagram, ai u bëri thirrje qytetarëve që “të bashkohen pavarësisht dallimeve”: “Të kthejmë të gjitha dallimet në pikat tona të forta, por të fillojmë të merremi me probleme serioze”.

Mëngjesin e së dielës, në Instagram pasoi një mesazh i dytë me të njëjtën intonacion me thirrje për unitet dhe veprim të përbashkët, por edhe me vlerësimin se po tentohen për ta rrëzuar nga jashtë.

“Dikush nga jashtë nuk po e rrënon Serbinë për shkak të ndonjë Vuçiç, por po e rrëzon një Vuçiç për shkak të Serbisë. Për ta është e rëndësishme që Serbia të jetë sa më e dobët. Ne duhet të punojmë që Serbia të jetë më e fortë, të jetë më e fortë”, tha Vuçiç në një video-mesazh përmbajtja e të cilit më vonë u postua në Twitter.

Krahasimet e mesazhit të Vuçiçit me një deklaratë pothuajse identike të ish-presidentit serb Slobodan Millosheviç para se të rrëzohej nga protestat më 5 tetor 2000 pas zgjedhjeve në të cilat ai refuzoi të pranonte humbjen u shfaqën shpejt në rrjetet sociale.

“Ata nuk po e sulmojnë Serbinë për shkak të Millosheviçit, por po e sulmojnë Millosheviçin për shkak të Serbisë”, tha Millosheviç në atë kohë.

Që nga fillimi i protestave masive, Vuçiç ka deklaruar vazhdimisht se qeveria nuk do të ndërrohet në rrugë, por në zgjedhje dhe ka theksuar se nuk do të ketë qeveri kalimtare dhe as nuk do të nënshkruajë një vendim për këtë “përderisa të jetë gjallë”, duke vlerësuar se do të ishte “një qeveri manjati, kriminelësh dhe të huajsh” dhe “do ta shkatërronte Serbinë për gjashtë muaj”.

“Unë e dua Serbinë shumë për të lejuar diçka të tillë. Mund ta ëndërroni për katër vjet kur të mos jem më president”, u tha Vuçiç gazetarëve të dielën pas ceremonisë për shënimin e Ditës së Ministrisë së Brendshme dhe Ditës së Policisë.

Në prill të vitit 2022, Vuçiç fitoi një mandat të dytë presidencial pesë-vjeçar me më shumë se dy milionë vota në raundin e parë.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.